JAK ZADBAĆ O WZROK ZIMĄ?

Powoli zbliża się czas upragnionych ferii zimowych. Wielu z nas, w poszukiwaniu zimowej scenerii wybierze aktywny wypoczynek w kurortach górskich. Panują tam bardzo wymagające warunki dla naszych oczu.
Znajdujemy się wyżej nad poziomem morza, przez co zmienia się kąt padania promieni słonecznych. Światło jest wówczas dużo bardziej dokuczliwe. Efekt potęgowany jest dodatkowo przez promienie odbite od powierzchni śniegu. 85% promieniowania odbija się od śniegu, który działa jak lustro i dostaje się do naszych oczu, w związku z czym sytuacja jest dużo poważniejsza niż latem. Po dwóch godzinach zabawy na śniegu przy pełnym słońcu może dojść do uszkodzenia rogówki i ostrego zapalenia spojówki. Niebezpieczne może być również ogniskowanie wzroku na promieniowaniu odbitym co skutkuje oparzeniem plamki.
Aby dobrze chronić swój wzrok należy wybierać okulary i gogle, które są wyposażone w profesjonalny filtr UV. Najlepiej być zaopatrzonym w dwie pary: ciemniejszą, na słoneczne dni i jaśniejszą- na pochmurne. Jeżeli decydujemy się tylko na jedną parę to najbardziej uniwersalna będzie kategoria 2, przepuszczająca do ok. 40% światła. Jeżeli chodzi o kolorystykę soczewki, najlepsze będą nie czarne, lecz ciemnobrązowe, szarozielone lub granatowe, ponieważ nie tylko hamują wpływ promieniowania, ale przede wszystkim nie powodują rozszerzenia źrenicy, która np. u dzieci z natury jest szersza.
Dlatego pamiętajmy jak ważne jest, by wysyłając dzieci na zimowisko lub wyjeżdżając w góry, nie zapomnieć spakować okularów przeciwsłonecznych z dobrym filtrem, zakupionych w salonie optycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *