Soczewki progresywne – oczarowanie, odczarowanie

W poniższym artykule postaram się odczarować soczewki progresywne aby byli państwo nimi oczarowani. Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że nic nie zapewni takiego komfortu widzenia jak zdrowe, młode oczy. Niestety, jak mówi klasyk, „to se ne wrati”. Dlatego stosujemy okulary, które wspomagają nasz wzrok. Niestety okulary są narzędziem dość sztywnym tymczasem nasze potrzeby są bardzo zróżnicowane. Przykładowo, czytamy gazetę lub książkę i nagle podnosimy wzrok bo ktoś się do nas zwrócił. Oczy błyskawicznie muszą się „przeogniskować” z bliży do dali. Albo sytuacja odwrotna: prowadzimy samochód i patrzymy przed siebie ale potrzebujemy coś zmienić na konsoli i opuszczamy wzrok. O ile młode zdrowe oczy radzą sobie z tymi wyzwaniami wyśmienicie o tyle później nie jest już tak różowo. Stosujemy okulary ale nie są one niestety uniwersalne dlatego w niektórych sytuacjach przeszkadzają. Rozwiązaniem są okulary (soczewki) progresywne. Chciałbym państwu uświadomić, że wykonanie taki soczewek z odpowiednią jakością i precyzją jest skomplikowane dlatego ich ceny są wysokie. To nic innego jak soczewki, które mają różne ogniskowe w różnych miejscach. Innymi słowy jeśli potrzebujemy widzieć dokładnie na dużą odległość to patrzymy przez górną część soczewki, poniżej mamy część przejściową a w dole obszar przeznaczony do ostrego widzenie na bliskie odległości.  Działa to bardzo dobrze ale musimy się nauczyć nowego sposobu patrzenia. Czyli (uwaga to jest najważniejsze) ustawiamy głowę w taki sposób aby patrzeć przez odpowiedni obszar soczewki i nie odwracamy głowy za każdym razem a jedynie przenosimy wzrok stosownie do potrzeb.

Potrzebujemy okresu adaptacji. Za każdym razem kiedy otrzymujesz nową parę okularów, mózg musi się przyzwyczaić do nowych soczewek. Mówiąc ogólnie, okres adaptacji do soczewek progresywnych może trwać od jednego dnia, do trzech tygodni. Spośród kilku czynników, mających wpływ na czas adaptacji, najważniejszymi są:

  • Twoje wartości korekcyjne do dali i bliży
  • Wzrost wartości Twojej addycji
  • Twoje doświadczenia związane z poprzednimi soczewkami

 

Potrzeba kilka dni aby wyrobić sobie odpowiednie nawyki. Po tym okresie przejściowym będziemy oczarowani naszymi nowymi bardzo wygodnymi okularami. Jeśli w dalszym ciągu jesteście państwo aktywni zawodowo czy towarzysko polecam mimo ceny zakup okularów z soczewkami progresywnymi ze względu na komfort życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *